eat well


הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו בדואר אלקטרוני מהדורה עשירה במידע חם ובטיפים אודות תזונה בריאה

*email:
*
 

לעולם לא נשתמש בכתובת הדואר האלקטרוני שלכם חוץ מאשר לצורך משלוח הניוזלטר שלנו!


 

חשיבותם של הפרטים הקטנים

Bookmark and Share

מי נמצא בפרטים הקטנים?

זהר צמח וילסון
זהר צמח וילסון

לפני שנים רבות אבא שלי יצא לפנסיה מוקדמת. בעוד שחבריו הביעו חשש מפרישה מחיי העבודה, כולל הרגשות הנלווים של להפוך לבלתי נחוצים, אבי התענג על הזמן הנוסף שעמד לרשותו. הוא החל לצאת לטיולים בארץ ובעולם, לצלם, ולבלות יותר זמן עם בני משפחה וחברים. הוא גילה שאת מרבית ההנאה מספקים לו "דברים פשוטים": למלא טוטו, לצפות במשחק כדורגל בטלויזיה, לאכול מנת פלאפל ברחוב, ואפילו סלט ירקות גדול עם הרבה חסה ופטרוזיליה.

בשפה העברית קיים הפתגם "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים." לאחרונה נחשפתי להיצמדות יתר לאותם פרטים קטנים. הזדמן לי להיות נוכח בהרצאותיהם של שני רופאים. שניהם בחרו לשלב אל תוך עבודתם את מרכיב התזונה כאמצעי ליצירת בריאות. נהניתי לשמוע אנשי ממסד רפואי היוצרים בהצלחה אינטגרציה בין הרפואה הקונבנציונלית לבין דרכי טיפול אשר עדיין מכונים אלטרנטיביים.

בעוד שהמרצים דיברו על חשיבות איכות ובחירות המזון עם דגש על מקורות מעולם הצומח, היו אנשים בקהל ששאלותיהם התמקדו בפרטים הקטנים. שמתי לב שאותם אנשים סבלו מעודף משקל ניכר. כשהמרצים דיברו על הבעייתיות שבמוצרי החלב, אותם אנשים שאלו "מה לגבי יוגורט?" כשהמרצים ענו שיוגורט הוא עדיין מוצר חלב, הם היקשו "אז מה לגבי חלב עזים?" השואלים הללו נכנסו בשאלותיהם לדקויות של מה עם השמן הזה לעומת השמן ההוא והאם תוסף מזון כלשהו משתלב עם תוסף מזון אחר. המרצים ניסו להחזיר את הפוקוס אל חשיבות איכות המזון והגדלת מינון הירקות בתפריט היומי, אך דברים אלו לא השביעו את תאבונם של אותם מקשי קושיות אודות הפרטים הקטנים.

על פי שאלותיהם של אותם אנשים בעלי עודף משקל היה קל להבחין שיש להם המון ידע תזונתי. הם בוודאי קראו הרבה מאוד ספרי תזונה ודיאטה ומשתתפים באופן קבוע בסמינרים והרצאות בנושא. אולם עודף ידע והתמקדות באותם פרטים קטנים עלולים להרחיק אותנו מהתמונה המלאה. התעסקות בפרטים הקטנים עלולה להוות תירוץ לכישלון ביצירת אורח חיים בריא המשלב תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, וחיים גשמיים ורוחניים מספקים. בעוד שאורח חיים בריא מאפשר לגוף להשיג משקל אופטימלי, הפרטים הקטנים הם אינסופיים והתסכול והבלבול מכך מונעים הקשבה לצורכי הגוף.

כשהתזונה שלנו איננה מכילה מספיק ירקות (בייחוד עלים ירוקים) ולעומת זאת עתירה בפחמימות מעובדות ו/או עודף חלבון מן החי, לא יעזור לנו כל הידע שבעולם אודות שמנים דלי קלוריות, תוספי תזונה חדשניים, האם עדיף לחתוך את החסה בסכין או לקרוע אותה ביד, האם ירקות קפואים פחותי ערך תזונתי, ורשימה בלתי נגמרת של פרטים קטנים נוספים.

"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" הוא פתגם שתורגם לעברית מאנגלית. בשפת המקור הפתגם נשמע אחרת: "השטן נמצא בפרטים הקטנים." אני מרשה לעצמי להשתובב ולתרגם את הפתגם בעזרת משנתו של אבי לשפת התזונה האינטגרטיבית: "הידע נמצא בפרטים הקטנים, החיים בדברים הפשוטים." יתכן שבתזונה האינטגרטיבית השטן ואלוהים חבויים יותר ובכל זאת הם חוברים יחדיו כדי לסייע לנו.

זהר צמח וילסון

מורה ויועץ בגישת התזונה האינטגרטיבית המסייע לאנשים לשפר את בריאותם על ידי הקניית כלים ליצירת אורח חיים בריא ומאושר. מייסד מרכז Alok Holistic Health בניו יורק. לימד והדריך ב-Institute for Integrative Nutrition בארה"ב. יועץ בריאות הוליסטית מוסמך על ידי ה-American Association for Drugless Practitioners. חבר ב-Psi Chi, אגודת הכבוד הלאומית האמריקאית בפסיכולוגיה.

אודות:
 זהר צמח וילסון

למאמר נוסף של זהר צמח וילסון- אם בארזים נפלה דלקת

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חדשות ועידכונים
FIT & JAZZ
סדנת בריאות מעופפת נוספת של "מדבריא" במקביל לפסטיבל הג'ז הבינלאומי
יש לך כרטיס בפייסבוק?
היכנסו לעמוד של Eatwell ותוכלו להשתתף בהגרלה של ספרי בריאות שווים
האנציקלופדיה של המיצים
יצאה לאור הגרסה המעודכת של "להוציא את המיץ", עם 250 מתכוני מיצים לטיפול ב-80 בעיות שונות
ניקוי רעלים
מבחן שיעזור לכם להבין כמה זה דחוף עבורכם

הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו בדואר אלקטרוני מהדורה עשירה במידע חם ובטיפים אודות תזונה בריאה

*email:
*
 

לעולם לא נשתמש בכתובת הדואר האלקטרוני שלכם חוץ מאשר לצורך משלוח הניוזלטר שלנו!

דרונט בניית אתרים