eat well


הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו בדואר אלקטרוני מהדורה עשירה במידע חם ובטיפים אודות תזונה בריאה

*email:
*
 

לעולם לא נשתמש בכתובת הדואר האלקטרוני שלכם חוץ מאשר לצורך משלוח הניוזלטר שלנו!


 

רשמים מכנס נטורופתיה

Bookmark and Share
ד"ר עמית חנין, יו"ר האגודה לנטורופתיה
ד"ר עמית חנין, יו"ר האגודה לנטורופתיה

תזונה ודעת

בשבוע שעבר התקיים כנס של האגודה לנטורופתיה, שהתמקד בנושא חשוב: רפואה טבעית לילדים. בכנס חברו תכנים ונציגים מהנטורופתיה, ההומיאופתיה הקלאסית והמודרנית, הרבליזם קליני וכן רופאים קונבנציונאליים. הייתה באוויר תחושת "ביחד" חגיגית שמחברת את העוסקים ברפואה המשלימה לכוח מניע ובעל השפעה שמחלחל אט אט ללב הממסד הרפואי והקונצנזוס הציבורי. בחרתי להביא בקצרה רשמים משתיים  מההרצאות:

בהרצאתה המקיפה והמעמיקה, ניסתה ד"ר רונית רותם לגעת בהזנה הרגשית של ילדינו. שכן בכל הנוגע להזנה הפיזית, רובנו עוסקים יום יום ונותנים על כך את הדעת. ד"ר רותם פתחה ארבעה חלונות:

החלון הרוחני - הילדים היום, אומרת ד"ר רותם, יודעים הרבה יותר מאיתנו מה נכון להם ומה מתאים להם. עלינו לכבד ולתת להם את הכלים לגדול איך שנכון להם, שיוכלו להתמודד ולהגשים באופן מלא את הפוטנציאל שלהם. 

"כל אחד אחד יחיד ומיוחד", אבל בתוך השלם. שכן אין אנו גדלים בחלל ריק ואנחנו צריכים לכבד את הסביבה ולאמץ כללים התנהגותיים וגבולות שיאפשרו לנו ליהנות מהביחד. לכל ילד מסלול משלו ויש לכבד אותו גם אם זה לא תמיד תואם את ההשקפה, הרצון והפנטזיה שיש לנו ההורים.

חוסר בעולם הרוחני גורם לתחושת בדידות, אובדן דרך ותכלית בחיים, שעלולים לפתח תחושת קורבן, נבגדות, בושה והרבה אי נחת שמוסיפה עוד ועוד סימפטומים.

החלון השכלי – אפשרו לילדים ראייה חיובית, עודדו אותם לבטא המצאות ורעיונות ולהביע את מה שהם חושבים, למרות שלפעמים זה נראה הזוי. אלה מאפשרים הבנה, יכולת ניתוח, הקשה והסקת מסקנות.

למרות שהגנטיקה משחקת תפקיד חשוב, 40% מהאושר נמצא בשליטתנו ! לכן חשוב לעודד את הילד לראות את חצי הכוס המלאה ולהתרכז במה שיש. ראיה חיובית מקנה לילד כלים שיאפשרו לו להתקיים ולהתקדם בעולם הזה. חוסר בעולם השכלי יכול לגרום קשיי ריכוז, דאגה, בושה, בלבול ושכחה, הערכה עצמית נמוכה, קושי וקשיחות בקבלת החלטות.
הערכה עצמית היא הדרכון של הילד לבריאות הנפש

החלון הרגשי-תחושתי – עודדו את הילד "האחד, יחיד ומיוחד", להגשים את עצמו ואת ייחודו תוך קיום גבולות וכללים התנהגותיים ברורים. האדם הוא יצור חברתי, ששואף לקיים יחסי גומלין עם הסביבה, מי שחסר את השליטה העצמית וההתנהגות כחלק משלם, גדול יותר, יתקשה להתמודד. "עיקר מהותו וערכו של היחיד אינו בזכות היותו יצור מובדל אלא בזכות היותו חלק מציבור אנושי גדול" (אלברט איינשטין).

כנס נטורופתיה
גלי קיכלר. עושה מיסגור מחדש

חוסר בעולם הרגשי האנושי עלול לגרום למצבי דיכאון, מצבי רוח, כעס ואשמה, חרדה, מחשבה שאני טיפש, חסר תועלת, לא טוב מספיק, לא יכול, מוותר על עצמי ומנסה לרצות אחרים, נמנע מאנשים, הזנחה עצמית, תוקפנות, אכילת יתר ועוד.

ד"ר רותם מדגישה שבעיניה ההזנה הרגשית חשובה הרבה יותר מתזונה נכונה. כיוון ששורש בעיות האכילה, בעיות התנהגות, תחושת אשמה, חוסר ערך ועוד נובע מאותו מקום של חסך רגשי.כשבילדות חווים חוסר אמון בעצמנו אנחנו הופכים למבוגרים ששונאים את עצמנו. הערכה עצמית היא הדרכון של הילד לבריאות הנפש ולאושר בחיים החברתיים.

החלון הפיזי – זהו החלון של חמשת החושים. כל מה שקשור לתזונת ילדים. חוסר בעולם זה יכול לגרום לפגיעה בגוף עצמו, רעב מתמיד ועוד.

נודעת חשיבות גדולה לשיווי המשקל בין הרובד הרגשי לשכלי כדי לבנות כוח, לעזור לילדים לזהות גם במצב קשה הזדמנות ולא איום ולאפשר התמודדות מיטבית בעולם.

ד"ר רותם מסכמת, שאפשר להביט על העולם כגן משחקים, שמלא במשחקים שונים. אנו יכולים לבחור באיזה משחק אנחנו רוצים לשחק, לבחור עם מי אנחנו רוצים לשחק ועם מי אנחנו לא מעוניינים לשחק...

כנס נטורופתיה
ד"ר בועז רון. ייצוג של הצד השני

טיפול בהתנהגויות אכילה

גלי קיכלר, דיאטנית קלינית, מאמנת אישית ו-NLP Master נתנה לנו טעימה קצרה מטכניקת הריפריימינג של ה- NLP.

NLP היא גישה שפותחה בשנות ה-70 ע"י שני חוקרים: ד"ר ריצ'רד בנדלר פסיכותרפיסט ומתמטיקאי, וג'ון גירנדר - בלשן. החוקרים תיעדו אנשים רבים המצטיינים בתחומם כמו מילטון אריקסון, פריץ פרלס (אבי הגשטאלט) ומצאו תבניות חשיבה דומות אצלם, שאיפשרו להם להיות מצוינים בתחומם. חוקרים אלו יצרו גישה חדשנית ללימוד המביאה לתוצאות תוך זמן קצר.

ריפריימינג: מסגור מחדש

טכניקה שמאפשרת מיסגור מחדש. מתן קונוטציה חיובית להתרחשות ואחרי שהמטופל מבין דברים בצורה שונה, הוא מתחיל לראות דברים בצורה חיובית. קיכלר ערכה לנו הכרות עם הנחות יסוד משמעותיות שבהן היא משתמשת בטיפול בהתנהגויות אכילה:


הפנינג של ספרי בריאות

• הנחת יסוד ראשונה: אין לאדם אויבים פנימיים. גם התנהגויות אכילה כמו אכילה בררנית, אכילת לילה, אכילת יתר, אכילת סוכרים וכו' אינן נעשות במטרה לפגוע בעצמי.
• הנחת יסוד שנייה: לכל חלק בתוכנו יש כוונה חיובית עבורנו, גם אם ההתנהגות הפיסית נתפסת כפוגעת והרסנית.
• בהקשר מסוים כל התנהגות יכולה להיות יעילה או שימושית. בתקופות שונות בחיים היו התנהגויות שהתאימו אז ושירתו אותנו, אולם אנחנו צריכים לעשות רענון מדי פעם כדי לוותר על התנהגויות שכבר לא מתאימות.
• ליצור הפרדה בין ההתנהגות ובין האדם. לא להדביק תווית על הילד, אלא לדבר על ההתנהגות שלו כרגע.

אנשים יוצרים מפות מנטאליות של המציאות, המייצגות את כל מה שהם חווים. הם מגיבים למפות שלהם ולא למציאות עצמה. ילדה שחושבת שיש לה אגן גדול, למרות שבפועל יש לה מבנה רזה או לא שמן, עשויה להימנע מלצאת בהפסקות מהכיתה. המפות החכמות והחומלות ביותר הן אלה המאפשרות מרחב בחירה עשיר במיוחד.

הריפלוקס הסמוי

ד"ר דניאל שנהר, M.D והומו טוקסיקולוג, סיפר לנו על הריפלוקוס הסמוי בתינוקות הסובלים מאי שקט ועל תכשיר הומאופתי בשם Guna reflux פרי פיתוחו.

בהמשך שמענו מפי ד"ר בועז רון, רופא M.D  והומאופת קלאסי המצויד בכישרון דרמטי וקסם, על הצורך לטפל בילד תוך הסתכלות רחבה על מכלול חייו מבלי ליפול בפח המיקוד בסימפטום. ד"ר רון הכניס ספקות לליבנו בכל הקשור בנחיצות וביעילות החיסונים שאנו עושים לילדינו והסיכונים הנלווים לא רק בטווח הקצר, אלא לאורך שנים.

יניב מרציאנו, הרבליסט קליני, סיפר על הטיפול הצמחי בדלקות דרכי נשימה עליונות.
עומר טופול חתם בשילוב תזונה והומיאופתיה בטיפול במחלות אף אוזן גרון.

הכנס היה מרתק. כאמור, בעיקר הייתה תחושה של עשייה משותפת ושל רפואה אינטגרטיבית במיטבה.

 

שרי קפלן, סטודנטית שנה ג' לנטורופתיה בקמפוס ברושים,  אוניברסיטת ת"א
בוגרת B.A בכלכלה ו- M.B.A במנע"ס באוניברסיטת בן גוריון.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
1. ziv יפרח-בכר (5/03/2012 18:25:30)
2. 
אני סקרנית לדעת מאיפה הדוקטורט של ד"ר חנין עמית. אפשר לקבל פרטים? תודה.
אתי (12/03/2012 20:20:10)
3. לאתי (16/03/2012 14:31:29)
דרונט בניית אתרים