eat well

קריאטין מאט היווצרות סימני הזדקנות - כיצד זה קורה?

Bookmark and Share
קריאטין, חומצה אורגנית טבעית, מצוי בשימוש של ספורטאים להגברת הכושר ללא שימוש בסטרואידים. כעת מסתבר שיש לו תועלת רבה גם בהאטת הזדקנות של רקמות חיוניות
החומר שמאט תהליכי הזדקנות (123RF)
החומר שמאט תהליכי הזדקנות (123RF)

קריאטין מאט היווצרות סימני הזדקנות - כיצד זה קורה?

קריאטין, חומר שהינו חומצה אורגנית טבעית, מצוי כבר זמן רב בשימושם של ספורטאים, לשם הגברת כושרם הגופני ולשם בניית שרירים יותר חזקים – וזאת ללא שימוש בסטרואידים. כעת מסתבר, שלחומר זה יש תועלת רבה גם בהאטת תהליכי הזדקנות של רקמות חיוניות בגוף אצל זקנים.

כאשר אדם מזדקן, חשובה עבורו עוד יותר התועלת שבנטילת קריאטין. חומר זה מצמצם פגיעה ביכולת הקוגניטיבית, פגיעה בלב, מוריד רמות אינסולין גבוהות מדי ומגן מפני אובדן מסת שרירים וזאת בזכות היותו עזר לפעולת המיטוכונדריות שבתאים. אתו יכולה להיות גם האטה במפגעי הזקנה.

במחקר שנעשה לאחרונה נמצא שחומר זה הפחית במידה ניכרת את הצטברות ליפופוצין במוחם של עכברים זקנים – ליפופוצין הינו סמן חשוב המלמד על תהליכי הזדקנות. העכברים שקיבלו קריאטין חיו פרק זמן של 9% יותר מן האחרים – מה שמקביל לשבע שנות חיי אדם. לעכברים שקיבלו קריאטין היו גם ביצועים טובים יותר בניסויים של כושרות מוח, עצבים והתנהגות. מדענים מעריכים כיום שימוש בחומר זה כפריצת דרך בדחיית תהליכי פגיעה בזיכרון ובבעיות מערכת העצבים בכלל, כולל יכולות אינטלקטואליות.

מאחר ולקריאטין יש יכולת פעולה רבה על רמות האנרגיה של האדם, מומלץ לתת אותו לכל מי שחווה הידרדרות במצבו עקב גילו – חומר זה לוחם גם במחלות קשורות גיל.

השפעת הקריאטין להגברת רמות האנרגיה בגוף

כדי להבין איך לקריאטין יש השפעה כה נרחבת על פעולות הגוף, חשוב לדעת איך הוא פועל במישור האנרגטי של התאים. בכל תא בגוף יש מיטוכונדריות ואלו אחראיות על היפוך המזון לאנרגיה. עם ההזדקנות, יותר ויותר מיטוכונדריות נכנסות לתת-פעילות.

צמצום כזה בפעילות המיטוכונדריות גורם להצטברות פיגמנט של הזדקנות המכונה ליפופוצין. חומר זה מצטבר כאשר יכולת התאים להפטר מחומרי הפסולת שבהם פוחתת. אז יש עלייה בתהליכי החמצון בגוף, פחיתה בייצור האנרגיה ובסופו של דבר, תמותת תאים. בניסוי עם עכברים נמצא שהקריאטין עזר לשחרור האנרגיה בתאים והפחית במידה רבה ייצור של ליפופוצין במוחם. קריאטין עזר גם לשמירת כמות מספקת של מולקולות מכילות זרחן ברקמות  בייחוד באותן רקמות הזקוקות לאנרגיה רבה כמו הלב, המוח והשרירים. רמה גבוהה של קריאטין עוזרת ליכולת הגוף לייצר ATP, שהן המולקולות העיקריות לצורך מעבר האנרגיה בגוף, מה שתורם לרקמות אלו אשר צורכות הרבה אנרגיה.


קריאטין עוזר לשחרור האנרגיה בתאים (rudyanderson_pixabay)

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "Eatwell" ישירות לפייסבוק שלכם

בסופו של דבר, נטילת תוספי קריאטין עוזרת מפני צמצום כמות האנרגיה המסופקת לגוף – ירידה כזו אחראית לרבות ממחלות תלויות גיל שיש לזקנים. לפיכך, לקריאטין יש השפעה מבורכת, הן על יכולת קוגניטיבית והן על יכולת פעולת הלב.

קריאטין עוזר לאספקת אנרגיה למניעת הדרדרות קוגניטיבית

שיבושים רבים בפעולת המוח מפריעים לאספקת האנרגיה לאיבר זה. זה קורה לא רק במחלות כרוניות תלויות גיל כמו מחלת פרקינסון, אלצהיימר והנטינגטון, אלא גם במצבים אקוטיים כמו  אירוע מוחי או פגיעה מוחית עקב תאונה. תפקידו של הקריאטין כעוזר למתן אנרגיה עשוי להועיל בכל אחד ממצבים אלו. מחסור כזה באנרגיה גורם להצטברות ליפופוצין, תהליך הנלווה לכל המחלות הניווניות הללו במוח. יכולתו של הקריאטין לצמצם הצטברות של פיגמנט תלוי זקנה  זה במוח יש בה תרומה לטיפול במחלות קוגניטיביות אלו.

להלן יינתנו פרטים על השפעת נטילת תוסף קריאטין על מחלות מוח תלויות גיל:

מחלת אלצהיימר היא המחלה היותר שכיחה בקבוצת מחלות אלו והיא פוגעת בזיכרון ובתפישה  ומפגעיה רבים ביותר. מתן קריאטין נמצא עוזר לטיפול בשורש המחלה ויש עמו תועלת ככל שמתחילים לתת אותו בשלבים הראשונים של מחלת האלצהיימר. תועלתו זו היא בזכות היותו מגביר אספקת אנרגיה לרקמות, במקרה זה למוח. סיבה מרכזית למחלת אלצהיימר היא כשל של המיטוכונדריות לספק די אנרגיה לתאי המוח וכתוצאה מכך להצטברות של ליפופוצין בתאי המוח. קריאטין מגן גם בפני נזקי בטא פרוטאינים, שהם גורם מרכזי בהתפתחות מחלת אלצהיימר.

מחלת פרקינסון גורמת לרעד, מאטה תנועתיות של הגוף. בשלבים מתקדמים, יכולים להצטרף למחלת פרקינסון גם דמנטיה בדומה למה שיש במחלת אלצהיימר. הן במוחם של בעלי חיים והן במוחם של אנשים חולי פרקינסון  נמצאה כמות רבה של ליפופוצין. גם נגד זאת, קריאטין עוזר. קריאטין מסייע גם להיווצרות של יותר דופמין במוחם של חולי פרקינסון ואם הם גם נוטלים  טיפול  עם  L-דופא,  קריאטין  מקטין את נזקי התרופה.

במחלת הנטינגטון, יש בתאי מוחם של החולים כמות רבה של ליפופוצין, בגלל כשל ביצירת אנרגיה שם.  זה מלמד  שקריאטין יכול להיות מרכיב חשוב במאבק נגד מחלה זו.

בניסויים עם עכברים, להם הייתה מחלה דמוית הנטינגטון, נמצא  שמתן קריאטין האריך את תוחלת החיים שלהם יחסית לזו של קבוצת הביקורת. היה אצלם שיפור במשקל הגוף וביכולת תנועה.

גם בקרב חולי ALS היה שיפור במצב, כאשר הם קיבלו תוספי קריאטין, אבל זה לא עזר לפרקי זמן ארוכים.

עם פגיעה חסימתית במוח, מתן קריאטין נמצא עוזר לצמצם פגיעה תנועתית ונפשית אצל רבים מאלו שטופלו אתו. חוקרים ממליצים גם לתת אותו לאנשים המועדים לאירוע חסימתי במוח, לא רק כטיפול אלא גם כטיפול מונע. אם יש חסימה כלשהי בעורקים המספקים דם למוח, מתן של נאטוקינאז (נאטוזים) ו/או סראפפטאז עשוי לעזור, בכך שהם מפרקים משקעים בכלי הדם.

ד"ר מרדכי הוכברג Ph.D מתוך המגזין "תזונה פלוס", גיליון 98

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
1. 
שעה קדחתם אבל לא אמרתם באיזה מזון אפשר למצוא
אמיר (8/01/2016 23:46)
2. 
נו, ובאיזה מזונות הוא נמצא?
גונן (9/01/2016 23:43:38)
3. 
זה תוסף מזון. נמכר בחדרי כושר, חנויות
גבי (10/01/2016 08:33:08)
4. אלעד (10/01/2016 10:20:40)
5. מירה (12/01/2016 10:19:25)
6. 
והיכן מצוי בטבע?
פרסומת (12/01/2016 13:10:55)
7. יותם (12/01/2016 14:10:05)
8. צודקים (12/01/2016 14:13:35)
9. valery (12/01/2016 15:05:59)
10. גיל נטורופת (12/01/2016 15:25:44)
11. תמי (13/01/2016 16:10:09)
דרונט בניית אתרים