eat well

החלמה מסרטן באמצעות כוחם המרפא של פירות וירקות

Bookmark and Share
מאות רבות של מחקרים הראו שאכילת פירות וירקות עוזרת במניעת מחלת הסרטן מלכתחילה, בעוד מחקרים שנמשכים כעת מראים שחולי סרטן שאוכלים פירות וירקות חיים שנים רבות יותר
(unsplash_pixabay)
(unsplash_pixabay)

כוחם המרפא של פירות וירקות

כאשר מדובר בפירות ובירקות, אתם כבר יודעים מה אני הולכת להגיד: הם בריאים עבורכם – בריאים מאוד. ירקות ופירות מעניקים לגוף האנושי כל שהוא זקוק לו: ויטמינים, מינרלים, פחמימות, סיבים, גלוקוז, חלבונים ואפילו שומנים בריאים. במונחי מחלת הסרטן, מאות רבות של מחקרים הראו שאכילת פירות וירקות עוזרת במניעת מחלת הסרטן מלכתחילה, בעוד מחקרים שנמשכים כעת מראים שחולי סרטן שאוכלים פירות וירקות חיים שנים רבות יותר. לדוגמה, מחקר אחד שעקב אחרי 1,500 שורדות סרטן שד, מצא שאצל נשים שאכלו חמש מנות של פרי ו/או ירק ביום והיו פעילות מבחינה גופנית במשך לפחות 30 דקות, שישה ימים בשבוע, הייתה הפחתה של 50% בתמותה לעומת אלה שאכלו פחות ירקות או התעמלו פחות. במילים אחרות, שורדות הסרטן שאכלו הרבה ירקות והתעמלו בקביעות, חיו פי שניים יותר.

גורמים לתאי סרטן להתפוצץ

בנוסף, מחקרים רבים מראים שפירות וירקות מסוימים הם נוגדי-סרטן עוצמתיים – כמו למשל ירקות מצליבים (כגון כרוב, ברוקולי, כרובית), ירקות ממשפחת השומיים (כגון בצל, שום, בצל ירוק), וגרגירי יער כהים. הירקות המצליבים לבדם מכילים חומרים מזינים שמסייעים לחסימה של גדילת תאים סרטניים, הם מונעים מתאים סרטניים מלהפוך לבעלי גרורות, ואפילו גורמים לתאי סרטן להתפוצץ או למות. לירקות ולפירות אחרים יש תכונות נוגדות-סרטן אחרות. לפיכך, כדי ליהנות מכל החומרים המזינים הקיימים, יש להשתדל לאכול פירות וירקות מכל צבעי הקשת, משום שכל צבע מייצג חומר מזין נוגד-סרטן שונה.

כרובית
הירקות המצליבים מסייעים במניעת צמיחה של גידולים סרטניים (pavlofox_pixabay)

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "Eatwell" ישירות לפייסבוק שלכם

אחת מהשורדות שחוו הפוגה ספונטנית שראיינתי, שגילתה את כוחם המרפא של ירקות ופירות, הייתה דֵייל פִיגְטְרִי. בגיל 27 הצעיר, דייל אובחנה כחולה בלימפומה נון-הודג'קינס, או סרטן של מערכת הלימפה. בעת ניתוח בדיקתי נמצא גידול לימפטי בגודל אשכולית בצמוד לריאתה, ליבה ועורקיה הראשיים, ממצא שהינו בלתי ניתן לניתוח. דייל התחילה מייד בטיפול כימותרפי ובהקרנות על-פי הוראות רופאהּ, אך נאלצה להפסיק את הכימותרפיה לאחר חודשיים בשל תופעות לוואי חמורות ביותר. אחרי שלושה חודשי הקרנות בלבד, היא נאלצה להפסיק גם טיפול זה, משום שהוא החל להשפיע על דיבורה. מכיוון שלא נותרו בידה אפשרויות אחרות, היא החלה להתנסות במגוון רחב של טיפולי גוף-תודעה-רוח, אחד מהם היה תזונה:

"הלכתי לפגוש מאסטר לתזונה שנתן לי דיאטה שכללה מזונות עשירים בחומרים מזינים, קלים לעיכול, בכמויות עצומות! נדרשו כמה שבועות עד שהקיבה שלי פיתחה את היכולת להכיל כמויות כה רבות של מזון, אך לאחר שהיא הסתגלה לזה, דמיתי לספוג ששואף מזון. הדיאטה כללה 80% מזון נא, 20% מזון מבושל. שתיתי שלושה מיצים טריים ביום שנסחטו במקום מירקות ואכלתי כמויות עצומות של סלטים, פירות ואגוזים. לארוחת ערב הוספתי 450 ג' ירקות מבושלים וכן 450 ג' בטטה או אורז מלא או שעועית. מהר מאוד גופי החל להפריש חומרים ישנים ולא רצויים – אולי חומרים מסרטנים, אולי שאריות מהכימותרפיה ומההקרנות. הניקוי מהרעלים התרחש במחזורים, כל כמה שבועות באזור אחר של גופי והיה מלווה בתסמינים חדשים – החל בכאבים וכלה בליחה ובשלשולים".

לאחר שלוש שנים שבהן דייל יישמה תוכנית ריפוי שלמה שהתייחסה לגופה, לתודעתה ולרוחה, דייל הלכה לבדיקת CT – וזו גילתה שהסרטן שלה נעלם לחלוטין. בדיקה זו נערכה בשנת 1980, לפני יותר משלושים שנה, והיא נותרה נטולת-סרטן מאז. מאז היא הכשירה את עצמה להיות תזונאית וכעת היא מסייעת לחולי סרטן אחרים לפתח תוכניות ריפוי מקיפות המתייחסות לגוף, לתודעה ולרוח.

ירקות אורגניים
העדיפו תוצרת אורגנית כדי להימנע מרעלים (condesign_pixabay)

אכלו מזון אורגני כדי להתנקות מרעלים

רוב השורדים שחוו הפוגה ספונטנית מדברים על חשיבות הסילוק מהגוף של כל הרעלים והכימיקלים שאנו חשופים אליהם כיום בעולם. מדענים יודעים שחיידקים, וירוסים, מוטציות גנטיות, וכמובן, רעלנים, עלולים להפוך תא בריא לתא חולה. חוקרים יודעים גם שרעלנים מסוימים, כגון ניקוטין, אזבסט ופורמלדהיד, גורמים לסרטן בוודאות. אולם כל יום אנו חשופים לכימיקלים רבים שמדענים עדיין אינם בטוחים מה מידת השפעתם, לדוגמה, חומרי הדברה ואורגניזמים מהונדסים גנטית (GMO). נדרשו למדענים מעל לחמישים שנה כדי להוכיח שניקוטין גורם לסרטן הריאות, וייתכן שיידרש להם זמן זהה לזה, או אף רב מזה, כדי לקבוע האם חומרי הדברה ואורגניזמים מהונדסים גנטית גורמים לנו למחלות.

במחקר מטריד מאוד שנערך לאחרונה, נמצא קשר בין סרטן אצל ילדים לבין אמהות שהשתמשו בחומרי הדברה נפוצים לבית או לגינה כשהיו בהיריון. מחקר דומה הראה שרקמות השד של נשים חולות בסרטן השד הכילו ריכוז של חומרי הדברה גבוה בהרבה מזה שנמצא ברקמות שד של נשים בעלות גידולים שפירים. למרבה הצער, ייתכן שיידרשו עוד כחמישים מחקרים דומים לאלה עד שמדענים יצהירו באופן רשמי שחומרי הדברה מסוימים מסרטנים. בינתיים רוב השורדים שחוו הפוגה ספונטנית מעדיפים שלא להסתכן ולעשות את הדבר הבטוח, ולקנות ירקות ופירות אורגניים בלבד. נראה שזו בחירה חכמה, משום שמחקר עדכני שבדק 240 סוגי מזונות אורגניים שונים הסיק שהסבירות שמזון אורגני יכיל חומרי הדברה נמוך ב-30%.

המנעות מרעלים בהריון
נמצא קשר בין סרטן אצל ילדים לבין אמהות שהשתמשו בחומרי הדברה (themil_pixabay)

הדרך העתיקה שעובדת

נוסף על אכילת מזונות אורגניים, צום או ניקוי רעלים קצרים עשויים לזרז את תהליך הניקוי של הגוף מחומרי הדברה, מתכות כבדות ורעלנים אחרים. צום הינו אחד הטיפולים הרפואיים המתועדים העתיקים ביותר, והוא תועד כמעט בכל מערכת של רפואה מסורתית ודתית במהלך שלושת אלפים השנים האחרונות. מטפלים רבים רואים בצום דרך טבעית להתנקות מדלקות, ולנקות את הגוף מרעלים, בייחוד משום שכאשר צמים באופן בטוח, הצום מפעיל אפקט דומינו עוצמתי של שינויים בריאים בגוף.

למשל, מחקרים מראים שצומות קצרים יכולים לסייע בהרחקת דלקות חיידקיות, להפחית כולסטרול ולהאט את ההזדקנות. מחקר דומה הראה שעשרים וארבע שעות צום בלבד יכולות להפעיל תהליך פנימי של ניקוי מרעלים שמטהר את כל איברי הגוף ומעלה את מספרם של תאי החיסון שנלחמים בחיידקים. מבחינת מחלת הסרטן, מחקר פיילוט הראה שצום קצר בעת קבלת טיפול כימותרפי הגביר את יעילות הטיפול והפחית את תופעות הלוואי שלו, ויש חוקרים שמשערים שהימנעות מכל מקורות מזון שמספקים גלוקוז יכולה להיות דרך יעילה "להרעיב" תאי סרטן.

בעת מסע המחקר שלי ברחבי העולם, פגשתי מטפלים רבים ברפואה אלטרנטיבית שעושים שימוש בצום כחלק מהטיפול המומלץ שלהם בחולי סרטן. מנהל אחת התוכניות האלה לצום/ניקוי מתאר את היתרונות הבריאותיים כך:

"צום הינו דרך מצוינת כדי לגרום לגוף להיפטר מרעלנים שהצטברו בו וכדי לשפר את תפקוד מערכת פינוי הפסולת בגופנו כדי שלא נצבור רעלנים נוספים... לו אובחנתי בסרטן הייתי נוקט צום ממושך בעצמי... ראשית, הייתי רוצה להיפטר מהרעלנים, ואז הייתי רוצה להתחיל לאכול מזון נטול-רעלנים [כלומר מזון אורגני]... הייתי רוצה לצום כדי לנקות את הרקמות ולהרעיב את הגידול הממאיר הצומח במהירות. זהו אותו הדבר שהכימותרפיות וכל הטיפולים [הקונבנציונליים] עושים... צום הינו הדרך הטבעית לעשות זאת... רוב בעלי החיים והאורגניזמים, כאשר הם חולים מאוד, הם מפסיקים לאכול. זו דרכו של הטבע לעשות זאת."

צום מיצים
צום מיצים יעזור לכם להתנקות מרעלים (pixolga_pixabay)

כפי שמנהל זה מציין בצורה נכונה, בעלי חיים צמים באופן אינסטינקטיבי כשהם חולים. למעשה, נדמה שבני-אדם הם הזן היחיד שמכריח את עצמו לאכול במקום זאת. כשבעלי חיים מתחילים להרגיש חולים, הם מפסיקים לאכול ומוצאים מקום מוגן ושקט שבו יוכלו לנוח עד שיחלימו. בעת הזו, הם עשויים ללגום מים או לאכול עשבים מרירים (שוב, שמסייעים בניקוי מרעלים), אבל הם לא ישובו לאכול עד שירגישו שיפור. עבור בני-אדם, אובדן התיאבון המיידי כשאנו חשים חולים מצביע שאולי גם אנו ניחנו באותו מנגנון אינסטינקטיבי לריפוי עצמי שמבקש מאיתנו לא לאכול לזמן מה כדי להפעיל תהליך פנימי לניקוי מרעלים. משום שסוגי סרטן מסוימים כבר נמצאו קשורים לחיידקים ולווירוסים [למשל וירוס הפפילומה האנושי (HPV) נמצא קשור לסרטן צוואר הרחם, ואילו חיידק ההליקובקטר פילורי (H. pylori) נמצא קשור לסרטן הקיבה], ייתכן שיש טעם בכך שחולי סרטן יצומו צום קצר ומפוקח רפואית כדי לסייע לגופם להיפטר מחיידק או וירוס המונחים ביסוד המחלה וייתכן שהם משתהים.

כאשר שהיתי בתאילנד לצורך המחקר שלי, הייתי מספיק מסוקרנת כדי לנסות צום שארך שבוע, שכלל מעט אבטיח ומיץ גזר, מרק ירקות בלילה, חוקן יומי, שייקים של סיבים תזונתיים, צמחי מרפא וויטמינים. כשאני רעבה אני רגזנית מאוד, לכן הייתי בטוחה שאוותר על העניין אחרי שש שעות בלבד, אולם הופתעתי. השייקים של הסיבים התזונתיים העניקו לי תחושת שובע במהלך כל השבוע, והמיץ, המרק והוויטמינים נתנו לי את המיקרו-רכיבים-תזונתיים שלהם גופי נזקק. מבלי להיכנס לפרטים הדוחים לגבי משהו שקרוי "רובד רירי" (mucoid plaque) (אתם יכולים לחפש בגוגל), די אם אומר שסיימתי את השבוע בהשתאות עצומה לגבי יכולתו של גופי לנקות את עצמו מרעלים באמצעות צום – ובתור מומרת לצמחונות. היום אני מנסה לצום פעם בשנה בתור "ניקוי אביב" של איבריי הפנימיים.

אם רעיון הצום כדרך לנקות את הגוף מרעלים נראה לכם קשה מדי, אולי תרצו להתחיל בצום של יום אחד שבו תשתו מיצי ירקות טריים, בצירוף סיבי פסיליום (למשל: מטמוציל) כל ארבע עד שש שעות כדי לחוש תחושת שובע. צום כזה יום אחד בחודש הינו דרך קלה לנקות את הגוף מרעלים. זכרו, תמיד התייעצו קודם עם הרופא שלכם למקרה שהצום שלכם צריך להיות בפיקוח רפואי.

ב-26.2.2016 יתקיים כנס תעצומות חיפה – שיטות טבעיות להחלמה מסרטן לחצו כאן לפרטים ולהרשמה

מתוך הספר המסע להחלמה, מאת ד"ר קלי טרנר (Ph.D.), בהוצאת פוקוס

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים