eat well

פריאקטיב - לנצח את דלקות החניכיים בדרך הטבעית

Bookmark and Share
9 מ-10 אנשים סובלים מדרגה מסוימת של מחלת חניכיים, ורק מעטים מודעים לכך. בד"כ זוהי מחלה שקטה ולא מכאיבה, עד שמאוחר מידי להשיב את המצב לקדמותו - מה הפתרון הטבעי?
הפחתה ישירה של הדלקת, צילום: 123RF
הפחתה ישירה של הדלקת, צילום: 123RF

פריאקטיב - לנצח את דלקות החניכיים בדרך הטבעית

דלקת היא תגובת הגוף לטראומה וזיהום: הגוף יוזם את תיקונן של הרקמות הפגועות; אולם תהליך זה יכול לגרום לחוסר נוחות וכאב, במיוחד בפה.

מעריכים של-9 מכל 10 אנשים יש דרגה מסוימת של מחלת חניכיים, וסביר להניח שרק מעטים מהם מודעים לכך. בדרך כלל מדובר במחלה שקטה לא מכאיבה, עד אשר מאוחר מידי להשיב את המצב לקדמותו. מחלת חניכיים אינה רק הגורם העיקרי לאיבוד של שיניים ולריח-פה רע. מחלת החניכיים היא מצב חמור בהרבה שיכול לתרום להתפתחות של הסתיידות עורקים, התקף לב, מחלת ריאות, לידה מוקדמת, דלקת מפרקים שגרונית ("ראומטיזם"), אירוע מוחי, ובעיות בריאותיות נוספות. למעשה בעולם רפואת השיניים, הקשר בין מחלת חניכיים לבין מחלה של הגוף כולו כבר ידוע, מוכח ומפורסם בספרות המקצועית (הערה 1).

דלקת חניכיים (ג’ינג’ביטיס). היא הצורה ההתחלתית של מחלת החניכיים, בה מעורבת רקמת החניכיים הרכה בלבד. הצורה הנפוצה של דלקת חניכיים נובעת מ- ״פלאק״ ומאבנית הנדבקים אל השיניים.

הפלאק הוא שכבה דקה ודביקה של חומר לבנבן המכיל חיידקיים, מרכיבים אורגניים שונים ושאריות מזון. כל עוד הוא רך, ניתן הפלאק להסרה ע״י מברשת השיניים ואמצעי עזר נוספים. אם פלאק אינו מוסר בזמן (חוסר צחצוח, צחצוח לא נכון או לא מספיק), הוא מתחיל להסתייד תוך עשרים וארבע שעות. כך נוצרת על פני השיניים אבנית (אבן השן). מכיוון שהאבנית דבוקה חזק מאוד אל השן, באמצעות החומרים שמפרישים החיידקים, ועקב הרכבה המסויד, אין היא ניתנת להסרה על ידי צחצוח.

האבנית מתרכזת באזור צווארי השיניים, האזור הסמוך לחניכיים, ומתחת לחניכיים באזור זה. קיום האבנית מלווה בדלקת חניכיים כרונית, היכולה להופיע ברמות שונות של חריפות. הגירוי המכאני של האבנית על החניכיים, החומרים המופרשים ע״י החיידקים וחומרים המשתתפים בשרשרת התהליך הדלקתי, גורמים להיווצרות של ״כיסים״ - חלל במרווח שבין השן לחניכיים. בחלק מהמקרים מובילה דלקת חניכיים לדלקת העצם התומכת בשן ולספיגתה, זו תופעה הקרויה פריודונטיטיס, היכולה להוביל גם להתערערות (ניידות) השיניים ואף לאובדנן. המונח פריודונטיטיס מתייחס לצורה מתקדמת יותר של מחלת חניכיים, בה קיים זיהום עמוק יותר הפוגע גם ברקמות התמיכה של השיניים, וכתוצאה מכך נגרמים איבוד של עצם המכתשית והופעה של כיסי חניכיים סביבן. מצב זה מכונה גם בלשון לא מקצועית "נסיגת חניכיים" ומסווג לפי חומרתו: התחלתי, מתון וחמור.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "Eatwell" ישירות לפייסבוק שלכם

יתכנו גורמים רבים לדלקת החניכיים ואצל אותו אדם יכולים להתקיים כמה מהם יחד. אחד מהגורמים העיקריים הקובעים אם תסבלו ממחלת חניכיים או לא, הוא המידה שבה אתם מצליחים לשמור על ניקיון פיכם (הערה 1).

מוצרים להיגיינת הפה – לא מה שחשבתם..

הרבה אנשים בוחרים להשתמש במי פה לחיטוי ורענון חלל הפה. על פי מה נבחר המוצר? ייתכן שהם צפו בפרסומת למוצר מסויים וחשבו לנסותו בהתבסס על ההבטחות שניצפו שם?

קיים מגוון עצום של משחות שיניים ומי פה, מיעוטם ראויים לשימוש כיוון שהם מכילים חומרים הידועים היטב כמזיקים, כגון: טריקלוזן, חומר הרשום כקוטל חרקים נחשב כחומר החשוד כמסרטן , נתרן לאוריל סולפט הידוע גם כ-SLS, זהו דטרגנט הממיס חלבונים, רעיל ובעל השפעות ארוכות טווח. יצרנים מוסיפים אותו כדי שיפיק קצף בעת הצחצוח. אתנול נקרא גם אתיל אלכוהול – מרכיב עיקרי ברוב שטיפות הפה, גורם לייבוש של ריריות הפה נחשב לגורם של סרטן הפה בקרב כ-36,000 משתמשים אמריקאים מידי שנה. כלורהקסידין, חומר נוגד חיידקים מיועד לטיפול בבעיות חניכיים ולחיטוי חלל הפה, מופיע ברוב שטיפות הפה הטיפוליות ואינו מומלץ לשימוש מעבר ל-10 ימים רצופים. פגיעות מיוחסות – תגובה אלרגית מתבטאת בפריחה, התנפחות משמעותית וכיבים חמורים בשפתיים.

למרות זאת מעט מאד אנשים מייחסים חשיבות למוצרים מעין אלה בהם הם נוהגים להשתמש. הרקמות הרכות בחלל הפה דומות לספוג, הן מסוגלות לספוג למחזור הדם כל מה שבא במגע עם השפתיים, החלק הפנימי של הלחיים, הלשון והלוע. אם כך, ההיגיון הבריא מורה לנו שיש להימנע משימוש במשחות שיניים ומי-פה המכילים חומרים הידועים היטב כמזיקים.

לאחרונה מתעוררת בציבור דרישה למוצרים המיועדים לשמירה על ניקיון חלל הפה אשר יהיו טבעיים, יעילים ובטוחים לשימוש. המודעות ברפואה המודרנית לתועלתם של צמחי מרפא זוכה לגיבוי נרחב במחקרים קליניים וניסויים מעבדתיים, כמו כן לצמחי מרפא תשובה לבעיות ברבדים בריאותיים שונים בינהם גם בריאות הפה. מחקרים מוכיחים כי ישנן חלופות טובות יותר. בין המרכיבים המועילים לטיפול בדלקות מובילים הספלילה, סמבוק שחור ואכינצאה (הערות 2-5, 6-10). צמחי מרפא אלה מספקים השפעה נוגדת דלקת משמעותית, בעוד שהם מעודדים את הריפוי הטבעי של רקמות חלל הפה.

בעקבות תובנות אלו הצטרף לאחרונה מוצר חדש המתבסס על פעילותם החיונית של שלושת צמחי המרפא.

  

יש פתרון, אפשר לנצח בקרב נגד דלקות החניכיים, 'פריאקטיב' הינה שטיפת-פה הפועלת באמצעות פורמולת צמחי מרפא בהם נכללים:

1. ספלילה (Centella asiatica (Gotu kola –  ידועה בדרך כלל לשימוש לריפוי פצעים ולטיפול במחלות כלי דם 2-4. מגבירה את ייצור הקולגן (רקמת חיבור) ומעודדת היפרפלזיה – חידוש תאים של רקמת חיבור והפעלת מנגנוני תיקון 5. צמח זה ידוע ביכולתו להפחית את הפעילות המזיקה של אנזימים כגון ß-glucuronidase הידוע כמפרק חלבונים ומשתתף פעיל באזור הדלקת 5.

2. סמבוק שחור (Sambucus nigra) –  ידוע כמווסת את רמות מתווכי הדלקת כגון ציטוקינים דלקתיים, מעכב את הפעילות החיידקית במחלות חניכיים ובעל פעילות אנטי-בקטריאלית ואנטי-ויראלית (הערות 7-8). נמצא כי מיצוי של הצמח על בסיס מים מעכב שני פתוגנים (חיידקים מחוללי מחלות) הידועים במחלת חניכיים; Porphyromonas gingivalis  ו- actinomycetemcomitans  Actinobacillus

בנוסף לכך הוא תורם להפחתת הדלקת ע"י עיכוב ההפעלה של פקטור השיעתוק  NF-қB הידוע בתפקידו המרכזי כמעודד את המערכת החיסונית למצבי דלקת. ממצא זה חשוב כיוון שהפעלת המנגנון הדלקתי ע"י  NF-қB עשוי להראות את הקשר בין פעילות המערכת החיסונית ל- Atherosclerosis - טרשת עורקים (הערה 9).

3. אכינצאה – (Echinacea purpurea), ידועה כבעלת השפעה אנטי-בקטריאלית, אנטי-ויראלית ואנטי-ציטוטוקסית. מגבירה את תנגודת הגוף למחלות וניקוי הדם מרעלים ורעלנים. כמו כן, נמצאה כמעכבת מתווכי דלקת כגון:Interferon-g ו-  TNF-α (הערות 10-13).

הודות לצמחי המרפא וסגולותיהם אנו מקבלים שטיפה המטפלת ומעודדת את ריפוי רקמות חלל הפה. אם כך, מה שונה שטיפת פה זו מהמוצרים הקיימים והמוכרים בשוק?

השטיפות הקונבנציונליות הידועות והמוכרות עובדות באופן אנטיבקטריאלי, משמע חיסול החיידקים בפה. האם זה נכון לחסל את אוכלוסיית החיידקים בפה ולשנות את האיזון של הפלורה?

מערכת העיכול של האדם מתחילה בפה ומסתיימת במעי. לכל אורך מערכת העיכול נחוצה שמירה על איזון הפלורה וכמו כן, גם בחלל הפה.

חיסול החיידקים בפה אינו אומר פחות דלקת, אלא פיתוח חיידקים עמידים. אי שמירה על איזון הפלורה מפנה מקום לפתוגנים לתפוס מקום ולשגשג. מצב זה עלול להוביל להתפתחות של פטריות, יובש פה וכיבים.

"שימוש במי-פה המכילים חומרי טעם וריח כימיים, הנמצאים בתמיסה אלכוהולית רק ממסך את הריח הרע באמצעות ריח חזק יותר. ההשפעה המרעננת נמשכת לפרק זמן קצר בלבד. לכן, אנשים הסובלים מריח-פה רע נוטים להשתמש בהם לעיתים תכופות מידי – מצב המוביל לחשיפת יתר של הרקמות הרכות בחלל הפה לחומרים המסוכנים לבריאות" (הערה 14).

"משחת השיניים האידיאלית אמורה לסייע לנו לנקות את השיניים כהלכה בעת צחצוח כדי להתגונן בפני עששת, וכן ללחום ביצורים המיקרוסקופיים מחוללי המחלות השוכנים בפה (חיידקים, פטריות, נבגים, וירוסים, ושמרים). יכולת חיטוי ונטרול של ריח רע יועילו גם הן. נוכחות של מרכיבים המסייעים לתהליכי ריפוי מהווה יתרון נוסף, מפני שריריות הפה סופגות אותם בקלות למחזור הדם. מי-פה יעילים ובטוחים לשימוש יכולים להביא לשיפור משמעותי בניקיון הפה והבל-פה רענן" (הערה 14).

מי-פה המכילים כלורהקסידין או אלכוהול ונגזרותיו פועלים לחיטוי וחיסול חיידקים. כלורהקסידין מוגבל לשימוש של עד עשרה ימים בשל הכתמת שיניים ואילחוש של הלשון ובלוטות הטעם.

כמו כן, תופעות לוואי שדווחו בגלל אלכוהול במי- פה כוללות תחושת שריפה בפה, ייבוש חלל הפה, ופגיעה אפשרית בשחזורים בצבע השן (סתימות לבנות).

יש להביא בחשבון כמה עובדות:

א. חלל הפה אינו יכול להיות, ולא רצוי שיהיה, מקום סטרילי –
גם אם נבצע שטיפות באופן בלתי מוגבל עדיין נהיה חשופים לחיידקים וזיהומים שונים. בשימוש עם שטיפת הפה פריאקטיב אין אנו עובדים על חיסול חיידקים אלא מטפלים ברקמה הדלקתית.

ב. הדלקת והחיידקים כמעגל סגור –
למעשה כולנו יודעים כי דלקת הינה תגובה הגנתית הכרחית של מערכת חיסונית בריאה כנגד חשיפה לחיידקים/זיהומים/פציעה. עם זאת, במצב דלקתי תאי מערכת החיסון המגויסים לטובת הדלקת מוזרמים באופן מוגבר אל המקום הדלקתי. תוצרי הלוואי של הדלקת יחד עם חומרי הזנה המגיעים לאזור הדלקתי מהווים מצע עשיר להתפתחות ושגשוג של החיידקים. זהו המעגל שאנו רוצים להפסיק.

אם אין בידינו לנטרל לגמרי את הדלקת בפה ע"י חיסול החיידקים בו עלינו לעשות זאת ע"י הפחתת הדלקת ישירות. זהו שינוי התפיסה במנגנון בו פועלת פריאקטיב.

ע"י הפחתת הדלקת השגנו גם ירידה בחיידקים באופן עקיף. החיידקים "מורעבים" למעשה למצב בקטריו-סטטי, כיוון שלא מקבלים את אותו המצע העשיר עליו שגשגו קודם.

מחלות חניכיים הן עניין כרוני, כלומר יש לטפל בהן באופן קבוע. שטיפת פה פריאקטיב אינה מוגבלת בזמן שימוש, בשונה משטיפות המכילות כלורהקסידין או אלכוהול אשר מהווים חומרים מזיקים בשימוש לטווח ארוך. פריאקטיב מיועדת לשימוש בכל פציעה בחלל הפה – לטיפול בדלקת חניכיים; לטיפול לאחר עקירות, לסיוע בריפוי במערך שלאחר ניתוח; לטיפול בפצעי לחץ ובדלקת מתחת לשיניים תותבות. מטפלת ומעודדת ריפוי והחלמה מהירה של הרקמות תוך כדי מניעת הצטברות רובד שן הודות לסגולותיהם של צמחי המרפא הפעילים בה.

יתרונות לשטיפת פה פריאקטיב:

 • שטיפת פה טיפולית ויומיומית
 • מבוססת על צמחי מרפא
 • פיתוח של מומחי חניכיים – חברת איזון פארמה
 • מוכחת מחקרית
 • אינה מוגבלת בזמן השימוש
 • אינה מכתימה את השיניים
 • אינה מכילה כלורהקסידין , אלכוהול או SLS
 • מפחיתה ומרפאה דלקת בכל רקמות חלל הפה
 • מונעת דימומים
 • מפחיתה פלאק – רובד השן
 • אינה פוגעת בבלוטות טעם
 • מאושרת ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA, מנהל התרופות האירופאי ה-EMA ומשרד הבריאות בישראל
 • המוצר מיועד לשימוש בכל פציעה בחלל הפה – לטיפול בדלקת חניכיים; לטיפול לאחר עקירות, ניתוחים ושתלים; לטיפול בפצעי לחץ ובדלקת מתחת לשיניים תותבות.

 מאת:
יפי סרוקה – שיננית מוסמכת RDH , מרכז פריו , ירושלים
אנדראה אלפסי –שיננית מוסמכת RDH , מרכז פריו , ירושלים
הילה נבון-גרושקה  M.Sc. בביוכימיה ומדעי הרפואה

הכתבה באדיבות Izun Pharma 

References:

1. ד"ר מייקל בונר וד"ר ארל מינדל- מה שלא ידעת על בריאות הפה עלול לסכן את בריאותך. 2010:                 , ,הוצאת פוקוס23-25,89-99

2. Cesarone MR, Incandela L, De Sanctis MT, et al. Evaluation of treatment of diabetic microangiopathy with total triterpenic fraction of Centella asiatica: a clinical prospective randomized trial with a microcirculatory model. Angiology. 2001;52(suppl 2):S49-S54.

3. Punturee K, Wild CP, Kasinrerk W, Vinitketkumnuen U. Immunomodulatory activities of Centella asiaticaand Rhinacanthus nasutus extracts. Asian Pac J Cancer Prev. 2005;6(3):  396-400.

4. Shukla A, Rasik AM, Dhawan BN. Asiaticoside-induced elevation of antioxidant levels in healing wounds. Phytother Res. 1999;13(1):50-54.

5. Lu L, Ying K, Wei S, et al. Asiaticoside induction for cell-cycle progression, proliferation and collagen synthesis in human dermal fibroblasts. Int J Dermatol. 2004;43(11):801-807.


6. Arpaia MR, Ferrone R, Amitrano M, et al. Effects of Centella asiatica extract on mucopolysaccharide metabolism in subjects with varicose veins. Int J Clin Pharmacol Res. 1990;10(4):229-233.


7. Harokopakis E, Albzreh MH, Haase EM, et al. Inhibition of proinflammatory activities of major periodontal pathogens by aqueous extracts from elder flower (Sambucus nigra). J Periodontol. 2006;77(2):271-279.

8.  Krawitz C, Mraheil MA, Stein M, et al. Inhibitory activity of a standardized elderberry liquid extract against clinically-relevant human respiratory bacterial pathogens and influenza A and B viruses. BMC Complement Altern Med. 2011;11:16.

9. Hajishengallis G, Sharma A, Russell MW, Genco RJ. Interactions of oral pathogens with toll-like receptors: possible role in atherosclerosis. Ann Periodontol. 2002;7(1):72-78.

10. Woelkart K, Marth E, Suter A, et al. Bioavailability and pharmacokinetics of Echinacea purpurea preparations and their interaction with the immune system. Int J Clin Pharmacol Ther. 2006;44(9):401-408.

11. Sharma SM, Anderson M, Schoop SR, Hudson JB. Bactericidal and anti-inflammatory properties of a standardized Echinacea extract (Echinaforce): dual actions against respiratory bacteria. Phytomedicine.2010;17(8-9):563-568.

12. Sasagawa M, Cech NB, Gray DE, et al. Echinacea alkylamides inhibit interleukin-2 production by Jurkat T cells. Int Immunopharmacol. 2006;6(7):1214-1221.

13. Mishima S, Saito K, Maruyama H et al. Antioxidant and immuno-enhancing effects of Echinacea purpurea. Biol Pharm Bull. 2004;27(7):1004-1009.

14. ד"ר מייקל בונר וד"ר ארל מינדל- מה שלא ידעת על בריאות הפה עלול לסכן את בריאותך. 2010: 133-134 הוצאת פוקוס


הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
1. אייל (8/08/2016 15:42:41)
2. יוסי (8/08/2016 18:28:26)
3. שרה (9/08/2016 21:51:42)
4. הילה נבון -גרושקה (8/09/2016 09:53:43)
דרונט בניית אתרים