eat well

"האמת על בלוטת התריס" סיקור הכנס – חלק ב

Bookmark and Share
חלקו השני של הכנס עסק בחוליות החסרות של טיפול בבלוטת התריס: תזונה, רגש ונפש כמו גם בידע העתיק של שימוש בצמחי מרפא לצורך איזון, החלמה וריפוי
צילום: 123RF
צילום: 123RF

"האמת על בלוטת התריס" סיקור הכנס – חלק ב

חלקו השני של הכנס עסק בחוליות החסרות של טיפול בבלוטת התריס: תזונה, רגש ונפש כמו גם בידע העתיק של שימוש בצמחי מרפא לצורך איזון, החלמה וריפוי. את סיקור חלקו הראשון שעסק בבדיקות, באבחון, בהופעת סימפטומים על אף איזון כימי ועוד - תוכל לקרוא כאן.

הטיפול המסורתי בבלוטת התריס בצמח מרפא 
יונתן רונן, מטפל ברפואה סינית אנדוקרינית ומחלות אוטואימוניות

כדי לטפל במחלות של בלוטת התריס, אומר יונתן רונן בתחילת הרצאתו, חשוב לעשות שימוש בפורמולה מאוזנת שתתייחס למצבו הכללי של המטופל, שברפואה הסינית מדמים לעץ על שלושת חלקיו – שורש, גזע וענפים.

התייחסות לשורש מקורות הליקוי: בלוטת אדרנל

שימוש בצמחים אדפטוגניים שמחזקים את פעילות בלוטת האדרנל, מווסתים, ספציפיים לפעילות של מערכת החיסון הן בטיפול במחלה אקטיבית והן בשלבי המחלה.

1. אשווגאנדה – צמח איורוודי, הרלוונטי הן בשימוש במצבים של האשימוטו והן בגרייבס.
2. ג'ינסנג קוריאני / PANAX GINSENG  - קלאסי למצבי עייפות ותשישות, בעיות ריכוז, אי סבילות לקור. זהירות בשימוש בקרב אנשים הסובלים מיתר לחץ דם.
3. גנודרמה – פטריית מרפא. נוגדת דלקת. אין מחלה בסין שלא משתמשים בה. קיים בה יחס מאוזן בין ספונינים סטרואידליים (שמחלישים חיסון) לבין פוליסכרידיים (שמעוררי חיסון).

התייחסות לגזע – תהליך המחלה: צוואר גדוש בלימפה

1. שינן רפואי / TARAXACUM – מנקז לימפה ובלוטת תריס (כשש מצבי דלקת ברורים, יש לו זיקה לאזור הצוואר.
2. לאונורוס – מעכב קליטה בבלוטת התריס של יוד המגיע מהמזון. רלוונטי במצבים של יתר פעילות. קיימת התווית נגד במצבים של לחץ דם נמוך. כמו כן, עשוי לגרום לתת פעילות בקרב אנשים בריאים ובעיקר בנשים הסובלות מבעיות פוריות.
התייחסות לענפים – נשתמש בצמחים שמטפלים בביטוי קליני: דלקת היא תמיד תוצאה ולא סיבה. 

שילובי צמחים מומלצים

1. כשיש תסמינים: ג'ינסנג, גנודרמה ואשווגנדה
2. ללא תסמינים: אשווגנדה וגנודרמה.
3. במצבים של גרייבס: אשווגנדה, גנודרמה ולאונורוס. צמח נוסף: גדילן מצוי (SILYBUM MARIANUM) – מתאים לשימוש במצבים בהם יש ערכים גבוהים של אנזימי כבד, כמו בגרייבס. אין בעיה ליטול בשילוב עם תרופות לכבד. 
4. חליטות למצבים אוטואימוניים כשיש מדדי דלקת: שינן רפואי (עלים) – 50% ודבקה זיפנית 50%. 


יונתן רונן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "Eatwell" ישירות לפייסבוק שלכם


ריפוי בלוטת התריס – החוליה החסרה 
מירב הראל, מתמחה בריפוי עצמי, ועוסקת בליווי תהליכי ריפוי והבראה

"כמה מכם נוטלים תרופות באופן קבוע?" פנתה מירב הראל בתחילת הרצאתה לאנשים היושבים בקהל. עשרות הידיים שהורמו העידו על מצבנו העגום. יש כמה דברים שחשוב שנפנים וניקח אתנו מההרצאה הזו, היא מבקשת. בתור מי שסבלה במשך שנים מ-7 מחלות שונות (אסטמה, בולימיה, שימוש בסמים, הפרעה דו קוטבית, מיגרנות, תת פעילות בבלוטת התריס, פריצת דיסק – כולל שני ניתוחים) – היא בהחלט יודעת על מה היא מדברת. בגיל 40 היא נפרדה לשלום מתרופות שנטלה במשך שנים ("הייתי בית מרקחת מהלך"), מכאבים ורופאים. זאת, לאחר שהחליטה (בניגוד למה שאמרו לה הרופאים) שהיא יכולה לחיות ללא כדורים ולרפא את עצמה, תוך אמונה בכוחו של הגוף לרפא את עצמו בתנאים הנכונים.

לפני 11 שנה אובחנה אצלה תת פעילות של בלוטת התריס. מזה חמש שנים שהיא לא נוטלת אלטרוקסין. בלוטת התריס שלה לא מאוזנת עדיין, אבל שלוש שנים היא אינה סובלת מתופעות לוואי.

"אנחנו הרופאים של עצמנו" ויכולים לעשות עבודה טובה יותר מהרופאים שלנו.

1. לרפואה המודרנית יש מגבלות, כיוון שהיא עוסקת בגוף בלבד ומתעלמת מהעובדה שהאדם הוא גם נפש.
2. הרפואה המודרנית עוסקת בסימפטומים ולא שואלת "למה?", "מה הסיבה?", "המקור?", "הגורם?" הסימפטומים הם כמו נורות אזהרה. הדרך של הגוף להתריע שמשהו לא תקין.
3. רפואה מודרנית עוסקת רק בתרופות.

מחלה היא זעקת נפש – ביטוי פיזיולוגי של מצוקה נפשית

אבל זו לא אשמתנו. מדובר בחלקים לא מודעים שיצרו את המחלה. עלינו לקחת אחריות על המחלה מתוך חמלה ולא ממקום של הלקאה עצמית.

הנפש מנסה לספר סיפור באמצעות המחלה. "נפש בריאה בגוף בריא" = "נפש חולה בגוף חולה". קודם הנפש חולה ורק אחר כך הגוף חולה. עלינו לשאול את עצמנו מה הסיפור שמסופר לנו? אילו דברים אנחנו מדחיקים כדי להגן מהכאב שבפנים? איפה המחלה ממוקמת? מתי התפרצה? יש משמעות למיקום ולתזמון. כך למשל: גרון – ביטוי תקשורת, לב – רגשות, מוח – חשיבה, עיכול – עיבוד ועיכול של תהליכים, עור – הצבת גבולות. רגליים – התקדמות, תקיעות. ברכיים – האם מתכופף בחיים שלי. כבד – איפה בחיים שלי יש רעלים שאני לא מסנן. 

אם לא נהפוך את ה"תת מודע" ל"מודע", הגורל ירדוף אחרינו.


מירב הראל

ריפוי = שינוי

אם מעוניינים לרפא את עצמנו, חייבים לחולל שינוי בכל אספקט שתומך בגוף ובנפש שלנו.

לא ניתן להמשיך לעשות את אותם הדברים שעשינו בעבר ולהירפא. השינוי צריך להיעשות במספר אפיקים, אותם מכנה מירב בשם "תנשמת" – תזונה, נשימה, שינה, מים, תנועה. לאלו יש להוסיף גם מחשבה, דיבור ומעשה. לבדוק איך אנו מתנהלים מול העולם או מול עצמנו.

שינוי הוא תהליך ארוך, קשה לשנות הרגלים, אבל המוח שלנו הוא נוירו-פלסטי – יש לו יכולת להשתנות. לא תמיד הסביבה שלנו תומכת שינויים, אבל עלינו לגייס את האומץ בתוכנו, כדי לעמוד מול הראי והסביבה. מחלה היא הזדמנות לשינוי!

קיימים ארבעה ערוצי ריפוי: נפשי, אנרגטי, רוחני ופיזי או ארבעה רבדים ליצירת מחלה

גופני – סימפטומים פיזיולוגיים.
נפשי – להבין מה בנפש חווה מצוקה ומבקש ריפוי, שחרור של פסולת רגשית, מענה.
אנרגטי – בכל יצור יש אנרגיית חיים (פראנה/צ'י) בתעלות. ברגע שיש חסימה עקב טראומה בחיים, זה מהדהד לרובד הנפשי.
רוחני – החומר מתרחק מהרוח. כלומר אנחנו מתרחקים מעצמנו, מהמהות האמתית שלנו. שכחנו מי אנחנו. אנו חוזרים להתחבר לעצמנו לגלות מה אנחנו רוצים וצריכים.

לכל אדם יש את הדרך שלו. אין לדעת מראש.

מה למדתי מהבלוטה שלי?

• תקשורת חיצונית – להביע את עצמי. לא להסתיר מה שמרגישה וחושבת.
• תקשורת פנימית עם כל היבטי הנפש – להיות מודעת לכל הצדדים הקיימים בי, אותם היבטים בתת מודע שמנהלים אותנו  - דיכאונית, ספקנית, אטומה וכד'.
• תקשורת עם הרוח – באמצעות מדיטציה.
• להאמין, להתמקד ולא לוותר, למרות שהמסע ארוך הוא אפשרי.
• לחיות חיים של איזון, מתוך קו אמצע.
• להטמיע אורח חיים בריא – להתעורר כל בוקר ולהשקיע בעצמי, לייצר שביל חדש במוח.
• גיליתי מה הייעוד שלי – להפיץ את בשורת הריפוי העצמי באמצעות קליניקה, ספרים וכד'.
מה למדתי מהמחלות?
• לאהוב את עצמי
• הדרך לריפוי עוברת דרך הלב. אין דרכים עוקפות
• לא מוותרת על עצמי 

מירב היא מחברת הספר "נפש בריאה בגוף בריא" - 8 המפתחות לריפוי הגוף והנפש, שיצא לאור בהוצאת פוקוס.

"הרומן שלי עם בלוטת התריס" - סיפור מקרה
גלי רולוף הנדל, יועצת תזונה

גם גלי רולוף הנדל, בדומה למירב הראל, מוכיחה כי "הבריאות בידיים שלנו" והיכולת לשינוי קיימת אצלנו. כל חייה סבלה גלי מבעיות במערכת העיכול – נפיחות, גזים, כאבי בטן, עצירות כרונית, מעי רגיז. לכל אלו נוספו בעיות אחרות, כאשר עברה ב-2008 להתגורר בארה"ב – שם חוותה בדידות, לחץ כלכלי ופיזי ועוד. בעיות העיכול החמירו, התעוררו בעיות של מחזורים קשים, רגישויות למזון, דיכאון, קנדידה ודלקות בדרכי השתן, עד שהגיעה למצב ששקלה 42 ק"ג והמחזור שלה פסק. הרופאים אליהם (10-15 אנשי מקצוע) פנתה התעקשו שלא קיימת שום בעיה במישור הפיסי, והכול נובע מדיכאון. לא משהו שתרופות פסיכיאטריות לא תוכלנה להתמודד עמו. למרות שבדיקות הדם שלה הצביעו על מחסור בבי 12, פריטין ועוד. עברו חמש שנים עד שאובחנה עם האשימוטו. במהלך השנים הללו נטלה תרופות, המינונים עלו בהדרגה ולמרות האמור, היא המשיכה להרגיש רע.  

השלב הראשון בשינוי היה להוציא מהתפריט גלוטן, סויה מוצרי חלב. הדבר השפיע לטובה על רמת הנוגדנים שפחתו בחצי, אבל הרגשתה הפיסית והסימפטומים לא נעלמו השתפרו באופן שקיוותה.

לאחר שנים בהם הייתה צמחונית וטבעונית, היא עשתה מעבר חד לתזונה מן החי.

התפריט החדש שלה התבסס על 9 כוסות ירק ביום, מעט פירות (במצבים אוטואימוניים קיימת רגישות לאינסולין וסוכר), חלבונים מן החי (שמשחררים קולגן וג'לטין שמסייעים בשיקום רירית המעיים), מזונות כבושים ופרוביוטיים (לשיקום אוכלוסיית החיידקים במעי). היא נמנעה מביצים, דגנים, גרעינים, זרעים וכל מה שמשחרר לקטינים (חלבונים קושרי סוכר).

בשלב מאוחר יותר החזירה ביצים לתפריט, לצד מזונות אחרים. ומאז מדדי הדלקת שלה ממשיכים לרדת כל הזמן.

המאמץ המחויבות השתלמו – המחזור חזר להיות סדיר וקל, היא הצליחה להרות בהריון ספונטני לאחר 4 שנים בהן סבלה מבעיות פוריות, שומרת על משקל תקין, מצב רוח יציב, אין אקנה, העצירות נעלמה. וכמו שהיא מנסחת זאת "יש אנרגיה לעשות מה שאני אוהבת".

המסקנות של גלי: ידע הוא כוח מול הממסד, תזונה היא מפתח לשינוי וכדי להחלים – עלינו לקחת אחריות על בריאותנו.

אני חושבת שכל מי שהגיע לכנס, יצא ממנו מלא השראה ואופטימיות...איך אפשר שלא?!  

חגית אריאלי-שיינפלד, מטפלת מוסמכת באיורוודה


      

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים